Nakupte oblečení se slevou až 25 % 👻 SLEVOVÝ KÓD: DUCH25 👻
Kuše
Šíp karbónový Ek-Archery 7,5" R9 Cobra, 1 ks
Šíp karbonový Ek-Archery 7,5" ADDER Cobra, 1 ks
Šíp karbonový Ek-Archery 15" R-série Cobra, 1 ks
Letka šípu Ek-Archery R9 - 2" neonová, červená
Šíp duralový 16" HalfMoon Ek Archery, červený 1 ks
Šíp karbonový Halfmoon Ek Archery 20"
Terč JVD Face Fita 40 cm, 1 ks
Šíp plastový 6,5" Ek Archery, 10 ks set
Šíp duralový 20", červený HalfMoon Ek Archery 1 ks
Šíp duralový 6,5" Ek Archery, 10 ks set
Hrot lovecký terčový, ostrý Ek-Archery, 125 grain. 2018
Terč JVD Face Fita 80 cm, 1 ks
Set tětiva + kabely X-Bow FMA pro kuše Supersonic
Šíp duralový 14" HalfMoon Ek-Archery, červený 1 ks
Šíp duralový 16" HalfMoon Ek Archery, červený 1 ks
Šíp duralový 20", červený HalfMoon Ek Archery 1 ks
Šíp duralový 6,3" Ek-Archery VLAD, 10 ks set
Šíp duralový 6,5" Ek Archery, 10 ks set
Šíp duralový Ek-Archery 14" Halfmoon, sada 5 ks
Šíp karbonový 10.75“ X-bow FMA Supersonic standart 111 grain
Šíp karbonový 11.15“ X-bow FMA Supersonic High impact 140 grain
Šíp karbonový 12,6" X-Bow FMA Supersonic Bodkin, 1 ks
Šíp karbonový 12,75" X-Bow FMA Supersonic High impact REV, 1 ks
Šíp karbonový 13,25" X-Bow FMA Supersonic PRO, 1 ks
Šíp karbonový 13,8“ X-bow FMA Supersonic ProHunt, 1 ks
Šíp karbonový 16" Halfmoon Ek Archery, 1 ks
Šíp karbónový 20“ Barnett Headhunter, 1 ks
Šíp karbonový Barnett Headhunter 22“ svítící, 1 ks
Šíp karbonový Barnett Headhunter 22“, 1 ks
Šíp karbonový Ek-Archery 15" R-série Cobra, 1 ks
Šíp karbonový Ek-Archery 15.5" Siege
KUŠE
Předpokládá se, že kuše je vynálezem Číny, kde se začala vyskytovat v 5. století před naším letopočtem. Nepochybně byla vymyšlena jako válečná zbraň. Má se však za to, že kuše vznikly na více místech ve světě již dříve. Již na začátku našeho letopočtu Číňané vymysleli opakovací kuši, která byla schopna vystřelit až 20 šípů v průběhu několika vteřin a používala se například na obranu Velké čínské zdi. Nazývala se Chu-ko-nu a byla první tzv. opakovací kuší, měla zásobník, který reálně podával šipky. Rychlost střelby tak byla mnohem vyšší, avšak jednalo se o menší pistolovou kuši, tzn. že nebyla tak účinná jako velké jedno-výstřelové kuše. V Evropě se začala kuše objevovat v 5. - 4. století před naším letopočtem v řeckých městských státech. Podobně jako luk, tak i kuše byla jako válečná zbraň vytištěna postupně od 15. století vynálezem palných zbraní. Aktuálně má zejména sportovní a lovecké využití. Ne každá země však dovoluje používat luky a kuše k lovu, resp. výkon myslivosti.
Kuše využívá principu fungování luku, který je umístěn na těle podobném tělu pistole nebo pažbě pušky. Rám kuše je duralový, její pažba může být vyrobena zejména ze dřeva, tvrdého polymeru nebo z kovu. Dnes jsou už kuše vzezřením téměř k nerozeznání od dlouhých pušek. Šířka lučiště označovaná často jako ATA (Axle to Axle – vzdálenost os kladek) je čím dál tím užší a design tak nabírá kontury dlouhých střelných zbraní. Ještě před pár lety měly kladkové kuše standardně šířku lučiště kolem 20“. Dnes se lučiště zužuje a modernizuje jeho standard na šířku pod 12“. Ale jinak, kuše má několik zásadních rozdílů než luk. Například využívá zpravidla kratší šípy než luk a má větší kinetickou energii. Šípy do kuše jsou řazeny v tak širokém spektru, že Vám zatím stačí jejich základní kategorizace podle typu, pro jakou kuši jsou určeny. Tedy pro kuše pistolové, kladkové nebo reflexní. Ale ani to není přesné rozdělení. Šípy do kuší se dále dělí podle materiálu, z jakého jsou vyrobeny. Nejčastěji používané typy šípů jsou duralové, pak karbonové, kompozitní sklo-laminátové nebo nově již MIX-karbonové (směs karbonu a sklolaminátu). Dřevěné šípy se do kuší již nepoužívají. Moderní typy kuší dosahují vysoké rychlosti, přesnosti a jsou tiché. To je také důvodem, proč jsou tak oblíbené. Při výstřelu je hluk nižší než ze vzduchovky. A také jde o mechanickou zbraň, která je ve své podstatě velmi jednoduchá a nenáročná na obsluhu, údržbu a její skladování.
Rozdíl mezi kuší a lukem je také ve výkonu. U kuše je napínací síla vyšší kvůli konstrukci a mechanismům napínání. Při napínání velké kuše se do procesu zapojuje dolní i horní polovina těla. U luku je to jen horní polovina. Napínání je sofistikované a poměrně bezpečné. Kladkové kuše mají takovou tenzi, že je vlastníma rukama nenapnete. Používá se k tomu napínací lano, tzv. natahovač.
Jedná se o speciální nylonová lanka, která jsou osazena na kuši způsobem vytvoření mechanické kladky, a tím snižují tenzi tětivy o cca 50%. Takto umíte napnout vysoce výkonnou kladkovou kuši do pár vteřin. K dispozici jsou i tzv. klikové navijáky, které snižují tenzi tětivy až o 90-93%.
Napínání je téměř bez námahy a tento úkon zvládne i slabší střelec, nebo třeba střelec se zdravotním problémem rukou a pod.
Výkonné kuše však mají mnohem větší průraznost a dostřel šípu. Účinný dostřel kádkové kuše je několik stovek metrů. Dolet šípu se neudává a šíp umí přeletět i více než 500 metrů. U reflexních kuší je obvykle účinný dostřel do 50 metrů. Pro pistolové kuše platí něco jiného, protože dnes už máme k dispozici různé hybridy, jako kladkové pistolové kuše se speciálními šípy, které dosahují podobného výkonu jako větší a nebezpečné kladkové kuše. Například silné pistolové kladkové kuše Supersonic s výkonem přes 330 fps – 100.6 m/s.
Krátké kuše se zvyknou označovat i jako pistolové, protože jejich rám a rozměr připomíná pistole. Napínají se obvykle přímotažným napínacím mechanismem nebo zalamovacím mechanismem, který se zvykne označovat jako COBRA SYSTEM. Dnes je velmi moderní i pistolová kuše Cobra system R9 a její novější verze, které se napínají atypicky ale jednoduše spodní pákou jako nůžky.
Napínací síla pistolových kuší bývá v rozmezí od cca 50 lbs až do cca 130 lbs. K dispozici máme varianty s reflexními rameny nebo s rameny s kladkami. Kladkové kuše uvolňují díky kladkám více kinetické energie. Přičemž reflexní lučiště kuší, tedy tradiční, která pracují jen na principu pnutí a ohybu mají kinetickou energii nižší. I když závisí na několika faktorech, které udávají celkový výkon kuše. Na některé modely kuší lze nainstalovat i různé taktické příslušenství, jako např. kolimátor, laser, taktickou svítilnu, přední rukojeť, zadní pažbu, držák šípů a jiné.
Samozřejmě, na trhu jsou i jiné typy mechanismů kuší například pneumatické, které jsou však u nás zařazeny v jiné kategorii zbraní a nejsou tak volně prodejné.
Nejpopulárnější však zůstávají kuše obecně kategorizované, tedy pistolové, reflexní a kladkové. Střelba z kuše i luku je krásný sport, zažijete při něm spoustu zábavy, relaxu a dobrodružství. Nezapomínejte však na to, že jde o zbraň, která může vypadat nevinně, ale dokáže způsobit vážná zranění.
V naší nabídce naleznete kvalitní kuše od světových výrobců jako EK Archery, Poe Lang, Steambow, Man Kung, Barnett a jiné. Mezi nejoblíbenější modely pistolových kuší patří jednoznačně model Hori Zone Redback 80 lbs a Cobra R9 90 lbs. Nejprodávanější a oblíbené reflexní modely jsou kuše Jaguar I a II Pro. V kategorii kladkových kuší jsou nejprodávanější modely HEX 400 a Guillotine. Pro náročnější a zkušené střelce máme v nabídce i značku Barnett, která je americkým lídrem a znakem vysoké kvality. Jejich kuše jsou detailně propracované a mají vlastní patentové technologie.
Pokud si vyberete z naší nabídky kuši, nezapomeňte si k ní dokoupit i náhradní šípy, terče, terčovnice a jiné příslušenství, případně si nechte u nás poradit a sestavit objednávku dle Vašich potřeb.
Pistolové kuše a jejich využití
Pistolové kuše se řadí mezi účinné mechanické zbraně většinou s napínací silou od 50 do 80 liber. Jejich velikostí a tvarem často budí dojem, že jde jen o hračky. Ale pozor! Takové malé kuše jsou dostatečně účinné a silné pro ulovení menších hlodavců, malé zvěře a pod. Procházejí si vylepšeními v oblasti designu, výkonu, ovládání, ale také typů použitých střel nebo šípů. Dnešní pistolové kuše dosahují rychlosti střely až 235 fps - 72 m/s.
Nejinovativnější modely kuší značky Barnett
Barnett Outdoors je světový přední výrobce kuší. Tak jako u mnoha úspěšných příběhů, tento začal také skromně. V roce 1958 se muž jménem Bernard Barnett věnoval své hobby práci s kuší v jeho garáži v anglickém městečku Wolverton, kde zkonstruoval svou první kuši. Uplynulo pár let a Bernard Barnett začal postupně vyřizovat objednávky svých známých, na které jeho práce zapůsobila. Byli ohromení designem, se kterým Bernard přicházel a tehdy to začalo. Reputace jeho práce rostla a objednávky na kuše přicházely z celé Anglie, postupem času už z celé Evropy.
Otec kladkových luků
Historie kladkových luků nesahá až do takové doby jako objevení prvních jednoduchých luků. Začátkem 60. let se Holless Wilbur Allen z Kansas city v Missouri (USA) zabýval myšlenkou zkonstruovat první kladkový luk, který by měl výhodu oproti zaužívaným reflexním lukům. Allen byl americký vynálezce prvního kladkového luku, který si dal také patentovat 23. června 1966. Patent mu byl udělen jako U.S. Patent 3.486.495 v prosinci 1969.